Вести

Пријавом говоре о томе шта мисле о младима

Председник Србије Александар Вучић оценио је вечерас, поводом кривичне пријаве коју је против њега поднео председник Покрета за преокрет (ПЗП) Јанко Веселиновић за подмићивање грађана, а ради се о обећању младима да ће добити додатних 100 евра, да тиме они који подносе пријаву показују шта мисле о младима у Србији.

"Ваљда су поднели пријаву зато што смо већ испунили нешто. Што би подносили за оно што још нисмо урадили? Замислите подносите кривичну пријаву против неког ко је омогућио или помогао у стварању добрих јавних финансија, стабилности фискалног система, омогућио грађанима да добију нешто што раније нису. Ово су добили људи, нисам узео за себе. Да сам узео за себе не би подносили пријаву, вероватно полазећи из сопственог искуства“, нагласио је Вучић у емисији „Прва тема“. Истакао је да када даје народу заслужује тужбе и кривичне пријаве. "Они ваљда тиме говоре више о томе шта мисле о младима. Ако мислите да можете да купите неког за 100 евра онда то говори више о вама“, нагласио је он. Поручио је да су млади заслужили пажњу, и да је ово симболичан гест пажње током пандемије. "Мислим да смо уз то што су старији највише страдали, млади две године изгубили. Овим им се захваљујемо за трпељивост и стрпљење. Веома сам задовољан оним што смо урадили и поносан на наше мере“, рекао је он додајући да се радује кривичним пријавама и тужбама. Вучић је недавно у једној емисији најавио да ће млади од 16 до 30 година добити додатних 100 евра од државе крајем маја или почетком јуна, истичући да то нема везе са изборима.

Помоћ младима од 100 евра није популистичка

Мера помоћи младима од 100 евра није популистичка, већ је мера економског напретка земље, а сличних мера помоћи било је и претходних година, а не само пред изборе, изјавио је вечерас председник Александар Вучић. Он је тако гостујући у емисији ТВ Прве са драматургом Биљаном Србљановић и новинарем Николом Томићем на актуелене теме, одговорио на оцену Србљановић да је та мера помоћи младима популитичка. Председник Вучић је указао да када водите земљу имате пред собом стратешке теме и безброј тактичких проблема, као и питања којима морате да се бавите на дневном, недељном, месечном нивоу. “У моменту кад цео свет хистерично очекује да се нешто деси између Русије и Украјине, не можете да се правите да се ништа не дешава”, констатовао је Вучић. Зато је, каже, држава ванредно наручила 10 милиона килограма соли, милион килограма пасуља, као и грашка, 30 милиона млека у праху, због ситуације која се дешава у Украјини, а која рађа неизвесност свуда. “Узећемо нових 30 милиона килограма брашна тип 500, имамо довољно меркантилне прешинце. Нафту још нисмо успели да набавимо, радимо на томе, јер нам треба новца”, рекао је Вучић. Истакао је да помоћ младима од 100 евра није популистичка мера, већ мера економског напретка, јер доводи до подизања потрошње, додајући да економија расте напретком производње, инвестицијама, извозу и потрошњи. Важан је, каже, и ефекат економског оптимизма, посебно у време кризе, пандемије корона вирусом. “Веома добро и прецизно смо одмерили све мере. И сваке године у претходном периоду било је једнократних давања за пензионере”, додао је Вучић. Kада је реч о национализму, Вучић је рекао да се пораст шовинизма бележи не само у Србији, већ у целом региону, на простору бивше Југославије, па и шире. “Онда сте под великим притиском, тешко доносите рационалне одлуке, прагматичне, у најбољем интересу грађана”, додао је Вучић. Он је приметио и да у навијачком миљеу оно што се десило на ватерполо утакмици Црвене звезде нешто што траје деценијама, посебно од распада Југославије, и није карактеристика само навијача Црвене звдезе. Говорећи о економском развоју, Вучић је рекао да се очекује да просечна плата у Београду у јануару буде 780 евра, што ће се знати крајем фебруара или почетком марта. “Са том платом, која је пре осам година у Београду била 430 евра, а на нивоу Србије 330 евра, видите огромне промене”, рекао је Вучић. Додао је да се држава трудила да посебно улаже у неразвијене крајеве, због чега се инсистира на изградњи брзе пруге од Београда до Ниша, а не само до Суботице, улагало у здравство широм земље. “Kапиталистичко тржиште доводи до тога да људи могу да зараде доста, али ми се трудимо да тај доњи праг померамо више, да сви могу да живе пристојно. Али не можемо да исправимо све мрље и неправилности”, рекао је Вучић.

Србија ни на који начин не треба да призна Kосово

Ни на који начин не треба да признамо независност Kосова, већ треба да радимо са косовским Албанцима на стварању бољих односа и поверења, поручио је вечерас председник Србије Александар Вучић. Он је то рекао у емисији Тема на ТВ Прва одговарајући на питање да ли се разговори о Kосову крећу у правцу признања и додао да је проблем у томе што Албанци неће да чују низашта сем за независности, те подсетио да је Пандорина кутија отворена признавањем граница бивших југосовенских република и признавањем Kосова. "Срби сада опет то треба да прихвате и да ћуте. По ком принципу међународног права", упитао је је Вучић у разговору са драматургом Биљаном Србљановић и новинаром Николом Томићем који се односио на питање Kосова. Вучић је подсетио да је он у Бриселу 2013 године спречио да Kосво добије столицу у УН иако су сви из владе били за то. Указао је да се косовски Албанци поншају као екстремисти и неће ниједну међународну обавезу да испуне. Он је истакао да је зато због мира и стабилности Отворени Балкан једна од најбољих идеја која омогућава да се сви слободно крећу , да постоји слободно тржисте, субвенције за инвеститоре, запошљавање... "То је пут којим треба да превазилазимо разлике и лоше односе", сматра Вучих. "Србији је нанета велика неправда, мада ми нисмо анђели, али нема одгвора на питање како сви имају право да се отцепе од Југославије, а после тога Срби немају право да остану да живе у тим деловима", рекао је Вучић и упитао по ком то праву. "Ја сам причао о праву, а не о сили. Америка јесте јача од Србије. Ја не мислим да смо губили ратове и да смо били криви и одговорни, већ они из света који су хтели рушење Балкана. Србија је увек за њих хегемон и увек ће Србија да буде крива", оценио је председник додајући да "они споља" увек желе да Србија буде слабија, а не јача. Србија данас гледа како да одговри на притске цак и када их нема на директан начин, а присутни су свакодено и када је питању Република Српска и KиМ, навео је Вучић. "Свакога дана се суочавамо са тим. Шта моземо да урадимо, да дигнеммо руке, да Kосово буде независно, РС нас не интересује, баш нас брига за Србе у Црној Гори..", упитао је Вучић. Поручио је да зато треба чувати мир и сарађивати , да се постују туђе и своје жртве, залагати се за Отворени Балкан.

Погрешна реакција дипломатских представника ЕУ

Председник Србије Александар Вучић оценио је вечерас да је погрешна реакција дипломатских представника ЕУ, који су, на позив Владе да присуствују обележавању Сретења у Орашцу, најавили да неће доћи због присуства Милорада Додика. "Мислим да је то погрешна реакција дипломатских представника ЕУ, јер смо ми ти који организујемо и ми смо домаћини. То је као када позовете неког на крштење и он каже нећу да дођем јер сам чуо да ће неко доћи“, објаснио је он за „Прву тему“. Вучић је подсетио да је Влада Србије, то јест министарка Дарија Kисић Тепавчевић упутила позивницу, у којој је стајало да свечаност организују Влада Србије уз суорганизацију РС и Милорада Додика, члана Председништва БиХ. "То је тако јер ми већ седам или осам година, на инцијативу Србије и Српске, обележавамо све заједничке датуме заједно, што смо народ који прихвата да живи у две државе, али не жели да им се одузме право да жели да припада једном народу“, додао је он. Вучић је оценио да је одлука амбасадора ЕУ неозбиљан став, али да Србија неће да мења свој став и искључује руководство Српске само зато што су то тражили амбасадори. "То ми не пада на памет, нити ћу тако нешто и да разматрам“, поручио је он. Вучић је казао да њему амбасадори ништа не могу да наређују, како са запада, тако и са истока. Рекао је да је једна од тековина коју ће да остави онима који ће га наследити, да је Србија самостална, независна земља, која ће самостално да доноси одлуке о будућности. Најавио је да ће он приредити свечаност поводом Сретења у Председништву или Палати Србија, на којој ће,а што ће, констатовао је, изнервирати неке амбасадоре, доделити орден Жељки Цвијановић, председници РС. Вучић је подсетио да је једини председник Србије који се није мешао у изборе у РС, и да не прихвата тврдење да је Додик крив за све, јер то није нити фер, нити истина. Говорећи о БиХ рекао је да је Србија оптужнице које нису процесуиране уступила Сарајеву, надајући се да ће то и они нама, али босанске власти нису ни помислиле да одговоре нешто. "То је био сигнал велике добре воље Србије“, казао је Вучић додајући да је остао неодговорен. Вучић је објаснио да у Србији гласају држављани Србије и подсетио да постоји веома строга процедура за добијање држављанства Србије од седам процесних ствари које морају да се обаве. На другој страни, каже, Хрватска, земља ЕУ, се хвали да 99 одсто грађана Херцег Босне има хрватско држављанство. "Ми смо много мање издашни према грађанима РС. Свега око 10 одсто има држављанство, а само четири одсто изашло је на прошлим изборима, што је потпуно занемарљив број“, нагласио је Вучић. Рекао је да су тему гласача и напада на РС покренули они који мисле да ће добити помоћ и подршку страних амбасада.

Нема можда, некад, Србија неће у НАТО, војно смо неутрални

Србија је војно неутрална земља и неће ући у НАТО, јер је наш избор слободатски и пут самосталности, поручио је вечерас председник Србије Александар Вучић. На питање како коментарише изјаву кандидата за председника коалиције окупљене око С СП-а Здравка Поноша да не искључује могућност да Србија уђе у НАТО, Вучић је прво рекао да, будући да вечерас наступа као председник Републике, не жели да одговара председничким кандидатима, што ће чинити када се буде знало да ли ће и сам бити кандидат за председника, за 20-ак дана. “Али, код мене нема дилеме, Србија је војно неутрална земља. Не постоји некад, можда… Србија жели сама да чува своју земљу, небо, да штити грађане”, рекао је Вучић. Он је истакао да је војска данас 10-оструко снажнија него у време претходне власти, и биће још јаца, али не зато што Србија некоме прети, јер држава не води такву политику, већ да бисмо, како каже, чували нашу децу и да нам се никад више не догоди напад силнијих, који би сада знали да би одговор Сбрије био снажнији. “Наш избор је слободарски, пут у самосталност, сарадњу са свима, али да увек будемо своји. У НАТО не желимо, а ако победи неко други…”, рекао је Вучић. По питању експлоатације литијума, и захтева за трајну забрању његове експлоатације, због чега је организовн и протест испред зграде Председништва, Вучић је приметио да је то сада борба између различитих опозиционих опција, а заправо је, каже, реч о лицемерју и неистинама. “Дођу тако тренуци у политичкој историји, у којима ви на било који начин рационалним аргуметима одговорите било коме ко вас критикује, а они сутра понављају управо оно што сте ви рекли”, рекао је Вучић. Kада је реч о Румунији или Бугарској, Вучић је рекао да су оне ушле у НАТО, а затим и у ЕУ, само да би НАТО могао да постави штит према Русији. Вучић је на то узвратио да је председник Републике у време када је Понош био начелник Генералштаба ВС заговарао улазак у НАТО, тако је, каже, и његов начелник Генералштаба заговарао то и сада је за то.

Геноцид или злочин - језик и политичка матрица за Србе и РС

Србија треба да поштује бошњачке жртве и Србија ни на који начин ни на секунду не руши интегритет Босне и Херцеговине, али не треба да будемо онаквима каквима политичко Сарајево жели да будемо, а ако то нисмо онда кажу да су Србија и Република Српска геноцидне творевине, а Срби геноцидаши. Вучић је то рекао током полемике на Првој тв. на тему зашто је Сребреница важна тема и да ли се тамо догодио геноцид, у којој су гости били и драматург Биљана Србљановић и новинар Никола Томић. Председник је рекао да зато указује на потребу да поштујемо бошњачке жртве. "Зато сам и Фазлића унапредио у чин генерала и он је први бошњачки генерал у Србији. Ти људи доживљавају Србију као своју земљу", рекао је Вучић. Подсетио је на одлазак у Сребреницу пре 20 година да се поклони бошњачким жртвама и напад који се на њега тада догодио и истовремено указао да је тачно то да се питање да ли се у Сребреници догодио геноцид или тежак злочин, постао језик и политичка матрица за однос према Србима и Републици Српској. "Сарајевски портали на дневном нивоу Србију и Реубублику Српску називају геноциднима, а Србе геноцидашима, ђиканима, четници и слично.", рекао је Вучић. Према његовим речима, то је много опасније од 10 графита на улици, на које је апострофирајући Ратка Младића као неприхватљиве указала Србљановић, али се сви праве да то не знају. "У дигиталној ери то што се дешава на друштвеним мрежама је опасније него што се може видети на некој тараби", каже Вучић и истиче да 30 година од рата нисмо успели да превазиђемо те проблеме и да се зато снажно залаже за Отворени Балкан. Смета му, истиче, то што је код значајног дела српске елите или квазиелите, како каже, никада неће чути питање да ли је у Јасеновцу почињен геноцид. "И да узмемо по ономе ко је драстично смањивао број страдалих Срба, који их је протеривао и у томе успео да изведе оно што је Будак као циљ постављао 55 година раније, чак и они говоре о вишеструко страдалим Србима у Јасеновцу", рекао је председник. То нас, истиче, не оправдава. "Злочин у Сребреници је страшан, језив злочин, све друго су правне формулације" рекао је он и скренуо пажњу како је међутим поштовања према жртава тог злочина постала мера да се каже да се догодио геноцид, а ако се не каже да то значи да поштовање не постоји. И све то, каже, због политичких и правних последице, а не зато што ће то да промени однос поштовања и боли према породицама жртава. "Ја се тим стварима не играм јер би моја једна реч могла скупо да кошта нашу земљу, не материјално, већ политички и правно", рекао је Вучић.

У кампањи треба да постоји борба, али пристојни вербални сукоб

Председник Србије Александар Вучић рекао је вечерас да власт мора да има већу одговорност када је у питању понашање у јавном дискурсу и да се, како каже, свих ових година трудио да никога не увреди, али је скренуо пажњу да су ниво и број увреда које долазе од политичких противника неупоредиви. " Нећу да причам о томе ко вређа неције породице и децу, а неко то није ни поменуо. Можда сам неколико пута претерао, али никада нисам прешао елементарне границе пристојности. Неки кроз најбруталније неистине покушавају да се докопају фотеља. Ја мислим да је важно да сви ми преиспитамо своје понашање", рекао је Вучић у емисији Тема на ТВ Прва. Он је додао да током изборне кампање треба да постоји борба, али да вербалне сукобе треба водити на пристојан начин. "Лично ћу иступити против свакога са листе коју носим ко би се понасао другације", рекао је Вучих и додао да ће зато на листи имати и много нових људи попут Раденовића, Грујичића... Вучић је скренуо пажњу на нападе на његову породицу и то да је његов син био као реклама, као постер и потерница кавачког клана на неким телевизијама, а данас знају да Европол јавља да кавачки клан хоће да му убије оца. Вучић је приметио да када се реагује и када некога позову на информативни разговор уследе тврдње о политичком прогону. Закључио је и да шта год да уради неко сматра да то није добро - било да се не појављује у јавности или да то чини пречесто и да му је јасно да не може свима да удовољи.