Вести

Kина већ други економски партнер Србије

Председник Србије Александар Вучић, који се налази у посети Пекингу, где је присуствовао церемонији отварања Зимских олимпијских игара, пред сутрашњи сусрет са кинеским председником Си Ђинпингом рекао је да је за 22 пута увећан српски извоз у Kину и указао на значај сарадње сa том земљом.

Вучић је скрену пажњу на значај сутрашњег разговора са Сијем, шефом државе која је већ данас други трговински партнер Србије и истакао да је он Сијев први саговорник после Владимира Путина и да ће у фокусу бити даљи раст сарадње. Он је, у изјави новинарима, подсетио да су раније Италија, Немачка, Босна и Херцеговина и Русија биле прве четири земље по вредности трговинске размене са Србијом, а да је данас Kина већ друга. "Данас су ствари потпуно другачије. Трговинска размена са Немачком достигла је вредност од 7,6 милијарди долара, са Kином 5,3 милијарди долара, а затим иду Италија, Русија, па Пољска, Мађарска, Румунија, Бугарска са којима драстично расте трговинска размена”, објаснио је Вучић. Указао је да Србија има дефицит у трговинској размени са Kином, али да је наш извоз порастао за 22 пута, чему много помаже Зиђин, који је наш највећи извозник. “Чуо сам и данас да неки говоре да треба да затворимо рудник бакра и злата, што је огромна неозбиљност, коју не могу да разумем”, додао је он. Вучић је рекао да Зиђин извози робу у вредности од 463 милиона долара. Подсетио је да је Kина земља која се развија страховитом брзином, која има 40.000 километара брзе пруге, од којих је много километара пруге брзине изнад 200 километара на сат. "Страховито брзо напредују, и сарадња у свим областима од вештачке интелигенције, роботике, до аутомобилске индустрије доноси много Србији”, додао је он. Вучић је пренео да је на церемонији отварања ЗОИ имао прилике да се сретне са важним колегама. Тако је био у истом боксу као и председник Пољске Анџеј Дуда, да је разговарао са шеиком Мухамедом, суштинским владарем Уједињених арапских Емирата и великим пријатељем Србије. Разговарао је, додао је, и са принцом Албертом од Монака, где ће ускоро отпутовати у званичну посету. Вучић је поновио да је са Пољском 2021. године, трговинска размена достигла вредност од две милијарде евра и да Пољска, Мађарска и Румунија постају све значајнији партнери Србији. “Раније смо се ослањали на БиХ, Црну Гору, Италију и Немачку, а данас се то у великој мери мења”, додао је он. Са шеиком Мухамедом, указао је, разговарао је о заједничким пројектима, и говорио са поносом о напретку Београда на води. Изразио је наду да ће шеик Мухамед ускоро посетити Београд, где треба заједно да отворе фабрику за вакцине. “То је важно за будућност, јер још не знамо како са овим вирусом, а камоли како и са другим да се изборимо”, нагласио је он. Изразио је задовољство што је могао да присуствује отварању ЗОИ, иако Србија није спортска сила. “Поштујемо олимпијска правила, иако нисам поборник да је само важно да учествујемо. Али желим пуно успеха нашим великим спортистима, и надам се да ћемо имати више представника у будућности, као и да ће наши спортисти бити велики подстрек будућим генерацијама”, рекао је он.

Свако сам бира где ће бити, за нас важно што смо овде

Председник Александар Вучић изјавио је данас у Kини да је важно што је он, као представник Србије, присутан у тој земљи на отварању Зимских олимпијских игара, и да би било нефер да се тамо нисмо појавили, а коментаришући бојкот Игара бројних светских лидера, те навео да свако бира где ће да буде. "Свака суверена земља има право на доношење својих одлука, где ће да буде, а где неће. Један од људи са којима сам био је представник земље, која ни не учествује на Играма, много је моћнији од нас, а дошли су у Пекинг и познати су као амерички стратешки партнери. То показује колико је важно бити у Пекингу и указати поштовање председнику Сију и Kини", рекао је Вучић новинарима. Додао је да је задовољан тиме какво је поштовање Србија добила у Kини. Навео је да је видео да су представници неких земаља из ЕУ били ту, али и из целог света, од Путина и Токајева, до лидера са Далеког истока, свих делова света, Африке. Председник је указао да Kина убрзано шири свој утицај, који је све доминантнији, на најбрже економски растућем континенту у Азији и да та земља - буквално гута, једе Европу. "Морамо да разумемо да се нешто променило. Неки не разумеју шта се збива. Европа је пре 20 година представљала више од 20 одсто укупног светског БДП-а, а данас је једва двоцифрена и очекује се да ће падати испод 10, до седам одсто у наредних 10 година. Азија расте, иде у небеса. Полако, али сигурно расте и Африка и то су континенти будућности где морамо да покажемо интерес, да се ангажујемо више", рекао је председник Србије. Поновио је да свако бира где ће да се појави, а да он, као председник Србије, не жели да наша земља пропусти још неку индустријску револуцију и да буде на репу света. "Сарађујемо са свима. Kада нас позову Американци, идемо да разговарамо, када Руси позову, разговарамо, када нас Kинези позову, идемо да разговарамо. Kинези су наши пријатељи и било би нефер да се нисмо појавили овде. Kад год је било тешко, Kина нам је помогла", указао је Вучић. У том смислу је поновио и да расту српске економије доприносе кинеске компаније, као и немачке инвестиције, а без тог раста, каже, не бисмо могли ништа да предузмемо.

Знате ли шта је састанак са Сијем - искористићемо то

Председник Србије Александар Вучић пренео је данас новинарима да ће теме његовог сутрашњег разговора са кинеским председником Си Ђинпингом, између осталог, бити увођење директне авио-линије ка Kини, кинеским инвестицијама, као и војно-техничка сарадња. "Отказао сам друге састанке, јер желим да се нешто раније вратим у Београд. Али, знате ли шта је састанак са Сијем? Искористићемо тих пола сата", рекао је Вучић новинарима на питање о чему ће разговарати са кинеским колегом, и да ли ће бити прилике за сусрет са још неким светским званичником. Вучић је рекао да Србија има интерес да отвори авио-линију према Пекингу и Шангају, изразивши уверење да ће се ићи на отварање две нове линије. Председник Србије је указао да је директна авио-линија Београд - Њујорк после пет година постала профитабилна, са попуњеношћу капацитета више од 80 одсто. "То су добре ствари. Желимо још једну линију према северно-америчком континенту, ка Торонту, или Чикагу. Желимо бар једну линију према Kини и верујемо да ће бити профитабилна после две, три године", рекао је Вучић. Додао је да ће поред те теме разговора са Сијем, тема бити и даље кинеске инвестиције. "Сарађујемо у свим областима, унапређујемо сарадњу у свим сферама, укључујући и војно-техничку сарадњу, па ће и то бити тема", рекао је Вучић.