Око 15.000 људи одало је пошту страдалим и прогнаним у акцији „Олуја“
Након 20 година од стравичног злочина, остало је горко сећање на покољ који се десио српском народу и егзодус преко 250.000 људи са територије Републике Српске Крајине.
Хиљаде људи кренуло је ка мосту који представља симбол вере и наде за све избегле и прогнане са територије Хрватске, којима је Србија била и остала једино безбедно уточиште. Док је у позадини, на видео биму приказан филм са потресним сценама акције „Олуја“, на мосту су се симболично сусрели председник владе Републике Србије, Александар Вучић са српске стране и председник Републике Српске, Милорад Додик, са стране Републике Српске, који су се сусрели тачно на средини моста и спустили венце у реку Саву.
Након парастоса страдалим који је одржао врховни поглавар Српске православне цркве, патријарх Иринеј је у свом обраћању народу навео и „да је акција „Олуја“ трагедија библијских размера и највеће страдање једног народа слично оном које су некада доживели Јевреји и Јермени.“ Наводи и да је трагедија већа што смо такав злочин доживели од наших најближих, од наше браће са којом нас везује историја, вера и култура. „Злоба никад никоме није донела добро, светом мора завладати љубав.“ – су речи којима патријарх завршава своје обраћање присутнима.
Председник Републике Српске, Милорад Додик наводи да је напад на српско становништво и најупечатљивије страдање подржано од стране међународне заједнице, те да је тог дана нападнута заштићена зона и извршено етничко чишћење. У врло жустром и веома емотивном говору, пропраћеном великом подршком окупљеног народа, преседник Републике Српске подсећа на све страхоте које је српски народ преживео приликом протеривања из Републике Српске Крајине, који су уточиште нашли у Србији, и који су се тек преласком овог моста, који преставља симбол истине и мира, осетили сигурност, јер су се нашли на једином месту безбедном за живот, у земљи Србији. У даљем излагању говори и да се не може негирати Република Српска и да ми можемо прихватити Европу када Европа прихвати оно што пише у Дејтонском споразуму, те да ће се Република Српска свим политичким средствима борити за своја права, која поврх свега жели европске стандарде и цивилизацијске вредности.
Одмах после говора Милорада Додика, присутнима се обратио и премијер Републике Србије, Александар Вучић. „Данас је дан када се обележава 20 година од прогона српског народа са вековних огњишта. У новијој српској историји тешко је наћи тужнији дан.“ – речи су којима премијер почиње своје излагање. „Да ли смо вам помогли колико смо морали и могли?“ – упитао је. Наводи да је више од 2000 несталих, а преко 250 000 прогнаних и да се тај злочин може опростити, али неће и не сме заборавити. При том, спомиње и имена и презимена само неких који су страдали у хрватској акцији „Олуја“. За списак свих страдалих људи потребна је књига од 4000 страница, а да би се ишчитала имена и презимена ових људи потребно је 6 дана. С тога, наводи „ови што 2 дана славе „Олују“ нека славе 6 дана, колико је потребно да се бар прочитају имена страдалих у овом тешком злочину. Резултат победе хрватске војске су згаришта, а резултат нашег пораза је све јача и боља Србија. Не могу да победе нашу храброст и наш спокој. Ми смо Србе који су починили злочин казнили и стидимо их се, не величамо их. Тачно је да је „Олуја“ била погром и етничко чишћење и то нећемо порицати. Нико не може да нам врати мртве, али ми ћемо поштовати сваку нашу жртву. Добродошли наши Срби, добродошли крајишници, добродошли кући. Нека је вечна слава. Живели.“ – речи су којима је премијер Александар Вучић завршио своје обраћање окупљеном народу који је громогласно поздравио излагање свог премијера.
Скупу у Сремској Рачи пристуствовао је и знатан број људи из ОО Српске напредне странке Ковин.